Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Tematy nie pasujące do pozostalych dzialów
Odpowiedz
Awatar użytkownika
wsk.waldo
Posty: 100
Rejestracja: 2015-05-23, 17:52
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 M06 B3 1978
JAWA 50
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontaktowanie:

Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: wsk.waldo » 2015-09-08, 16:41

Witam,
od pewnego czasu zacząłem coraz częściej spotykać ludzi którzy mówią, że:
Bez tytułu.png
Znajomy trzyma golfa mk1 z taką opinią i nie płaci OC.
Jak to z tym jest naprawdę?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

multicar
Posty: 142
Rejestracja: 2015-01-10, 23:02
GG: 0
Moje maszyny: 2x WSK
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: multicar » 2015-09-08, 19:56

przerabiałem ten temat z mercem 123 i jest tak [ z własnej woli zaliczyłem wtopę ]
jak go kupiłem to zrobiłem opinię rzeczoznawcy
ubezpieczyłem na pół roku i było dobrze ,koniec roku więc trzeba ubezpieczyć więc lecę i ubezpieczam ,ALE jakoś ubezpieczyciel -ajęt mnie omamił [starego byka] i walnął mi cały rok-ZAPŁACIŁEM całą stawkę [po zniżkach itp]
rok przeleciał ,mieczysław troszkę zaczął się sypać więc NIE PŁACĘ [PRZECIEŻ mam opinię ]
i zonk w lutym przychodzi ponaglenie ,że mam płacić [więc dzwonię do centrali jakim cudem mam płacić ,a oni że mam ubezp. cały rok i z AUTOMATU mi przedłużają ,ja im że nie [cały czas okazuję opinie ]
więc zaproponowali mi że tylko opłaciłem styczeń i luty i ubezp. wygasło

mam również multicara ale jego ubezpieczałem co PÓŁ roku i wszystko jest gancy gal

WIĘC NA OPINI UBEZPIECZAMY POJAZDY TYLKO NA PÓŁ ROKU I CO PÓŁ ROKU
ABY NIE WPAŚC W UBEZP. Z AUTOMATU
możemy ubezp na rok od razu ,popłacimy przez pare lat i jak zaczniemy remontować pojazd [dajmy na to przez 3 lata ]
po co płacić

Ps. jeśli ktoś chce więcej info ZAPRASZAM -607 206 625
MOJE pisanie dotyczy pojazdów samochodowych

Spirit
Posty: 63
Rejestracja: 2013-05-22, 09:57
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Spirit » 2015-09-08, 20:23

Obowiązek ubezpieczenia OC ciąży na każdym pojeździe zarejestrowanym w WK. Jedynie pojazdy zarejestrowane jako zabytki zwolnione są z obowiązku corocznego przeglądu technicznego ale nie z OC.

multicar
Posty: 142
Rejestracja: 2015-01-10, 23:02
GG: 0
Moje maszyny: 2x WSK
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: multicar » 2015-09-08, 20:45

KOLEGO
PODAJESZ NIE DOKŁADNE INFO
ja jakbym nie przerabiał tego na sobie to napewno nie podawał bym nie sprawdzonych bredni
do dziś mam tego multicara nie jeżdzę nim WIĘC NIE PŁACĘ OC

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Texas Ranger » 2015-09-08, 20:52

Pierwsze słyszę aby był jakiś przepis, który by mówił o tym, że opinia rzeczoznawcy zwalnia z obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Opinia rzeczoznawcy może służyć jedynie do tego aby pojazd został zarejestrowany jako tzw. pojazd unikatowy. Dopiero zarejestrowanie pojazdu jako unikatowy rodzi pewne skutki dot. ubezpieczeń.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Wynika z tego, że właściciel pojazdu historycznego (definicja w art. 2 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy) jest obowiązany do zawarcia umwy ubezpieczenia OC gdy zamierza poruszać się tym pojazdem. W takim wypadku może zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego - art. 27 ust. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa powyżej.
Tekst ujednolicony ustawy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0031241152

multicar
Posty: 142
Rejestracja: 2015-01-10, 23:02
GG: 0
Moje maszyny: 2x WSK
Lokalizacja: szczecin
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: multicar » 2015-09-08, 21:05

nie będe opisywał i udowadniał ,że niektórzy koledzy są w błędzie

ale zapraszam na FORUM SYRENANEKLA tam mozecie się dużo dowiedzieć w sprawie oc pojazdów

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Texas Ranger » 2015-09-08, 21:43

Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego interesują tylko i wyłącznie przepisy, a nie jakieś forum, które jest tylko platformą wymiany informacji. Zatem jeśli są przepisy dotyczące zależności pomiędzy opinią rzeczoznawcy, a ubezpieczeniami OC to proszę o ich wskazanie, może ich po prostu nie znam. W końcu prawo cały czas się zmienia, a ja nie twierdzę, że jestem specjalistą.
Wydaje mi się, że w moim poście zawarłem wszystkie okoliczności dotyczące ubezpieczenia m. in. pojazdów unikatowych.

picek
Posty: 749
Rejestracja: 2008-07-13, 13:46
GG: 0
Moje maszyny: WSK, itp.
Lokalizacja: Zwoleń-Mazowieckie
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: picek » 2015-09-09, 09:18

nie trzeba mieć żadnej opinii, wystarczy że pojazd ma 40 lat i nie masz obowiązku płacenia - jeśli nie jeździsz. oczywiście musisz powiadomić ubezpieczyciela że kończyć współpracę i wrócisz jak będziesz miał chęć pojeździć. oczywiście są na to przepisy i ja z tego systematycznie korzystam wraz z upływem lat coraz bardziej.
jeśli ubezpieczyciel przedłużył ci umowę z automatu to idziesz i wymawiasz umowę i płacisz tylko za ten niewielki okres.

Awatar użytkownika
MajkelCIN
Posty: 455
Rejestracja: 2013-06-27, 10:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK 59' XJr 1300 01'
Gnom 5.?
Lokalizacja: Cinowo
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: MajkelCIN » 2015-09-09, 11:37

Temat był poruszany niedawno, jest tak jak napisał @picek.

Ja mam wiechę na białych i od zeszłego roku nie płacę OC, gdyż sobie smacznie śpi .Motór ma ponad 40 lat. Wcześniej wypowiedziałem OC w PZU.

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Texas Ranger » 2015-09-09, 15:26

Ja zrobiłem dokładnie tak samo. Motocykl kończy 40 lat, wypowiadam umowę OC i nie ma problemu.

Awatar użytkownika
Cienias
Posty: 314
Rejestracja: 2014-10-30, 22:55
GG: 0
Moje maszyny: WSK125,Dantom,Kadet,Komar,Yamaha 1E7,Honda Deauville,Ogar
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Cienias » 2015-09-10, 22:14

Wiadomo co wtedy gdy nie ma się OC (pojazd ponad 40 lat) i będzie jakaś stłuczka z winy kierowcy WSKi :?:
Moja jest z 73 więc wychodzi na to że nie potrzebnie opłaciłem OC :-/

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Texas Ranger » 2015-09-11, 10:27

Co wtedy? Mandat i sam bulisz za spowodowane straty. Jak wyjeżdżasz na drogę to OC musisz mieć wykupione.

Awatar użytkownika
qpa
Posty: 617
Rejestracja: 2011-09-12, 13:11
GG: 0
Moje maszyny: mustang ttr
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: qpa » 2015-09-11, 10:35

Art. 27.
1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy
niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
(...)
5) pojazdem historycznym.

11) pojazd historyczny – pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt 10*, będący:
a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę
samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne
znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

*10) pojazd mechaniczny:
a) pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym, z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu
rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa;

pyk :)

fenq
Posty: 139
Rejestracja: 2014-07-15, 07:17
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125 82r
Lokalizacja: POLSKA, PODKARPACIE
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: fenq » 2015-09-11, 12:11

Cienias pisze:Wiadomo co wtedy gdy nie ma się OC (pojazd ponad 40 lat) i będzie jakaś stłuczka z winy kierowcy WSKi :?:
Moja jest z 73 więc wychodzi na to że nie potrzebnie opłaciłem OC :-/
Pojazd ponad 40letni jest zwolniony z obowiązkowego wykupu OC oraz ciągłości polisy tylko i wyłącznie w przypadku jeśli nie porusza się po drogach. Daje to np. swobodę przy wykupie OC np. na 3 miesiące w roku( kiedy zamierzamy jeździć) i nie wymusza wykupu OC na resztę roku( oraz nie grozi nam wtedy kara za brak oc - jeśli... jak już pisałem nie jeździ się nim).

Awatar użytkownika
Cienias
Posty: 314
Rejestracja: 2014-10-30, 22:55
GG: 0
Moje maszyny: WSK125,Dantom,Kadet,Komar,Yamaha 1E7,Honda Deauville,Ogar
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Cienias » 2015-09-11, 20:25

Wszystko jasne.W takim razie trzeba będzie przerwać OC na koniec roku :-)

Spirit
Posty: 63
Rejestracja: 2013-05-22, 09:57
GG: 0
Moje maszyny: wsk 125
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontaktowanie:

Re: Opinia rzeczoznawcy zwalnia z OC?

Post autor: Spirit » 2015-10-03, 20:23

Zapytałem kierownika WK jak to jest z tym ubezpieczeniem. Otóż: jeżeli pojazd skończył 25 lat i jest zarejestrowany jako pojazd unikatowy można wykupić czasowe ubezpieczenie OC.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości