Poprawienie świateł WSK 125

Odpowiedz
kosobud
Posty: 18
Rejestracja: 2014-06-22, 14:11
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 KoS 85r.

WSK 125 85r.
Lokalizacja: Rypin
Kontaktowanie:

Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: kosobud » 2014-10-24, 20:27

Witam wszystkich forumowiczy. Posiadam wsk 125 kos rocznik 85r., nie jest idealna ale silnik żyleta. Teraz zrobiło się zimno jeździć się nie chce ale pamiętam, że jak w wakacje jeździłem po lesie to miała słabe światła. Więc znalazłem trochę tematów które bym musiał wprowadzić w życie, aby mieć lepsze światła. Już nie jeżdżę motorem to zdejmę magneto i coś zrobię. Magneto ściągam rzadko, ponieważ nic się nie dzieję kabel WN dobry, cewki dobre, kondensator i platynki też dobre i klina nie ścina.
Więc tak pierwszy pomysł polega na połączeniu cewek od świateł szeregowo czyli - do + i powinienem mieć 12V.
Schemat I w załączniku.
Pomysł drugi to połączenie cewki ładowania (nie mam aq) z cewkami świetlnymi i wyprowadzenie do żarówek. Schemat II
Może ktoś u siebie miał już któreś z tych rozwiązań? Proszę szybko o odpowiedź który pomysł lepszy.
Pozdrawiam.
PS. Schematy nie są najlepszej jakości, ale robiłem je na szybko.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

zzaspa
Posty: 159
Rejestracja: 2012-07-23, 15:32
GG: 0
Moje maszyny: WSK M21W2 (175) 1973r
Lokalizacja: Bieszczady Zagórz/Sanok/Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: zzaspa » 2014-10-24, 22:33

Jako że 125 nie mam to zbytnio na instalacji się nie znam. Ale poprawę świateł najpierw zacznij od sprawdzenia instalacji. Gdy chcesz mieć 100% pewność do światła przedniego podciągnij nowe kable. Dodatkowo sprawdź czy żarówka prawidłowa i czy klosz jest w dobrym stanie. Ostatnią sprawą do kontroli jest sprawdzenie napięcia [V] i natężenia [A] idące na żarówkę przednią, mając te 2 parametry obliczysz sobie ile wat zasila przednią lampę. (ps jak nie szkoda pieniędzy na żarówki to możesz chwilowo do przodu wsadzić żarówę 24V)

Awatar użytkownika
Muciek
Posty: 1466
Rejestracja: 2010-08-22, 23:28
Moje maszyny: Yamahy RD250 75 76 78
Lokalizacja: Radziechowa
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: Muciek » 2014-10-25, 01:04

Ale co CI da żarówka 24V jak z cewek będzie CI wychodzić góra 20W , nic takie przeróbki nie dają bo raz magnesy są stare i straciły moc a 2 ten zapłon był zaprojektowany na 28W i magicznie po 30 latach CI mocy nie przybędzie. Jak chcesz światła to CDi z chińskiego skuterka sobie wsadź.

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1298
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: czankete » 2014-10-25, 08:20

kosobud pisze:Więc tak pierwszy pomysł polega na połączeniu cewek od świateł szeregowo czyli - do + i powinienem mieć 12V.
Schemat I w załączniku.Pomysł drugi to połączenie cewki ładowania (nie mam aq) z cewkami świetlnymi i wyprowadzenie do żarówek. Może ktoś u siebie miał już któreś z tych rozwiązań? Proszę szybko o odpowiedź który pomysł lepszy.
Kolega podstawy fizyki/elektrotechniki zna? Prosty wzór P=U x I oraz zasady łączenia szeregowego / równoległego odbiorników lub źródeł zasilania są odpowiedzią na stawiane pytanie. Bilans mocy będzie taki sam tj. na maksymalnym poziomie 28W jakie jest w stanie wygenerować "elektrownia" 125-tki. Jaki jest więc sens zwiększenia napięcia do 12V?? ;-)

franq87
Posty: 1096
Rejestracja: 2012-11-05, 20:52
GG: 0
Moje maszyny: KILKA ŚWIDNIKÓW, RESZTA NIEWAŻNA
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: franq87 » 2014-10-25, 09:35

Kolega zacznie może od sprawdzenia sprawności cewek, resztę wyczerpująco wyjaśnił Ci Czankete.

zzaspa
Posty: 159
Rejestracja: 2012-07-23, 15:32
GG: 0
Moje maszyny: WSK M21W2 (175) 1973r
Lokalizacja: Bieszczady Zagórz/Sanok/Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: zzaspa » 2014-10-25, 11:14

Muciek pisze:Ale co CI da żarówka 24V jak z cewek będzie CI wychodzić góra 20W , nic takie przeróbki nie dają bo raz magnesy są stare i straciły moc a 2 ten zapłon był zaprojektowany na 28W i magicznie po 30 latach CI mocy nie przybędzie. Jak chcesz światła to CDi z chińskiego skuterka sobie wsadź.
żarówki 24V mają trochę cieńsze włókna wobec czego rozgrzewają się do wyższej temperatury = więcej światła- mniejsza trwałość. A cieńsze są ze względu iż przy dwukrotnym zwiększeniu napięcia czterokrotnie zwiększa się moc. Jako sposobu do poprawienia stałego lampy przedniej nie sprawdzałem jednak czasem nie mając nic innego pod ręką wsadzałem do jawki 50 na tył żarówkę 12V i świeciła bardzo dobrze :shock: ale niezbyt długo.

PS rozwijam myśl a nie krytykuje :)

kosobud
Posty: 18
Rejestracja: 2014-06-22, 14:11
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 KoS 85r.

WSK 125 85r.
Lokalizacja: Rypin
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: kosobud » 2014-10-25, 13:06

Ja chciałem się dowiedzieć czy któryś z tych patentów będzie działa, a nie zaraz cdi itp. Nie będę zakładał żadnego CDI, bo poco mi to, żeby jazda mi się znudziła. Chce mieć oryginalnie bo właśnie magia tych pojazdów polega na tym że raz naprawiasz a raz jedziesz, a to się klin zetnie, a to cewka itp. każdy to zna. Więc ja tylko pytam czy któryś z tych sposobów zadziała. Jak bym chciał założyć CDI to bym się nie pytał na forum mało poradników i filmików jest w internecie? Mi tylko wystarczy odpowiedź na moje pytanie.

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1298
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: czankete » 2014-10-25, 13:32

zzaspa pisze:żarówki 24V mają trochę cieńsze włókna wobec czego rozgrzewają się do wyższej temperatury = więcej światła- mniejsza trwałość. A cieńsze są ze względu iż przy dwukrotnym zwiększeniu napięcia czterokrotnie zwiększa się moc.
....Kolego nie gniewaj się ale to co napisałeś wyżej to po prostu totalne bzdury, ani w pierwszym zdaniu ani w drugim nie ma ziarnka prawdy :lol: .

zzaspa
Posty: 159
Rejestracja: 2012-07-23, 15:32
GG: 0
Moje maszyny: WSK M21W2 (175) 1973r
Lokalizacja: Bieszczady Zagórz/Sanok/Rzeszów
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: zzaspa » 2014-10-25, 15:38

czankete pisze:
zzaspa pisze:żarówki 24V mają trochę cieńsze włókna wobec czego rozgrzewają się do wyższej temperatury = więcej światła- mniejsza trwałość. A cieńsze są ze względu iż przy dwukrotnym zwiększeniu napięcia czterokrotnie zwiększa się moc.
....Kolego nie gniewaj się ale to co napisałeś wyżej to po prostu totalne bzdury, ani w pierwszym zdaniu ani w drugim nie ma ziarnka prawdy :lol: .
a znajdę żarówki i aparat i udowodnię :P

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1298
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Poprawienie świateł WSK 125

Post autor: czankete » 2014-10-25, 19:01

zzaspa pisze:a znajdę żarówki i aparat i udowodnię :P
...Kolego ale co chcesz nam udowadniać - że po włączeniu w obwód instalacji 6V żarówki przystosowanej do 24V wzrośnie moc wueskowego generatorka powyżej ledwo osiągalnych 28W ? To może od razu podepnij żarówkę na 230V :lol:

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości