Przerejestrowywanie WSK-i

Tematy nie pasujące do pozostalych dzialów
Awatar użytkownika
Walet
Posty: 131
Rejestracja: 2015-10-14, 20:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 "77
Lokalizacja: Staniszcze Wielkie
Kontaktowanie:

Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Walet » 2017-07-17, 22:49

Witam, mam pewien "problem"
Moja czarna strzała była własnościa dziadka (drugi właściciel), niestety dziadek od 16 lat nie żyje.
Od tego czasu WSK-a praktycznie stała w szopie nieużywana.
Każdego roku z poczatkiem Lipca przychodziło OC do zapłaty co też po śmierci dziadka robił mój wujek, wiec motor jest na bieżąco opłacany. Czarne blachy, tabliczka znamionowa, dowód - wszystko jest, nic nie kombinowane. I tu teraz pytanie, czy istnieje możliwość przepisania w jakiś normalny sposób motóra na mnie? Nie powiem, trochę jest to irytujące odbierać co roku list z ubezpieczeniem do zapłacenia za motor, adresowanym do dziadka. :/ A jako że po remoncie chciałbym żeby przeszedł na mnie, to trzeba by te sprawy jakoś uporządkować.
Za każdą informacje bardzo dziękuje. :)

Awatar użytkownika
jjaworskyy
Posty: 2045
Rejestracja: 2011-09-25, 20:51
GG: 0
Moje maszyny: M06B3
KoBuz
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: jjaworskyy » 2017-07-17, 23:17

Na pewno masz gdzieś w domu starą umowę KS dziadka... :)

kanuj
Posty: 304
Rejestracja: 2011-10-21, 20:12
GG: 0
Moje maszyny: Wsk-ki, WFM-ki
SHL-ki,Junak,
Lokalizacja: Parczew
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: kanuj » 2017-07-18, 09:49

Równie dobra jest także darowizna.

Awatar użytkownika
Walet
Posty: 131
Rejestracja: 2015-10-14, 20:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 "77
Lokalizacja: Staniszcze Wielkie
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Walet » 2017-07-18, 21:27

jjaworskyy pisze:
2017-07-17, 23:17
Na pewno masz gdzieś w domu starą umowę KS dziadka... :)
Chodzi ci o umowe mojego dziadka z pierwszym właścicielem? Poszukam ale nie ma gwarancji ze znajdę.
Jesli nawet by była, to co wtedy zrobić?
kanuj pisze:
2017-07-18, 09:49
Równie dobra jest także darowizna.
Jak to właśnie "zrobić", gdzie sie zgłaszać?

Cały problem właśnie w tym ze dziadek nie przepisał nikomu motoru. Podobno po śmierci "przechodzi" to na własność żony zmarłego, niestety babcia już też nie żyje. :/

Awatar użytkownika
jjaworskyy
Posty: 2045
Rejestracja: 2011-09-25, 20:51
GG: 0
Moje maszyny: M06B3
KoBuz
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: jjaworskyy » 2017-07-18, 21:31

Usiądź i przeczytaj dokładnie co napisałem ;)

Awatar użytkownika
daroohd
Posty: 2305
Rejestracja: 2013-06-03, 18:58
GG: 0
Moje maszyny: Wsk Lelek.
Lokalizacja: Skała

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: daroohd » 2017-07-18, 21:42

Nie raz w WK jak brakowało podpisu żony i pani się pytała petenta, jak już wystał ponad godzinę i zaczęła go załatwiać a tu brak podpisu współmałżonka czy nie ma jej czasem na korytarzu czy w samochodzie to też nie jarzyli a cała kolejka sie uśmiechała a ten się kłócił ze musi tyle kilometrów znów jechać i czasu marnować..

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1297
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: czankete » 2017-07-19, 08:54

Walet pisze:
2017-07-18, 21:27
jjaworskyy pisze:
2017-07-17, 23:17
Na pewno masz gdzieś w domu starą umowę KS dziadka... :)
Chodzi ci o umowe mojego dziadka z pierwszym właścicielem? Poszukam ale nie ma gwarancji ze znajdę.
Jesli nawet by była, to co wtedy zrobić?
kanuj pisze:
2017-07-18, 09:49
Równie dobra jest także darowizna.
Jak to właśnie "zrobić", gdzie sie zgłaszać?

Cały problem właśnie w tym ze dziadek nie przepisał nikomu motoru. Podobno po śmierci "przechodzi" to na własność żony zmarłego, niestety babcia już też nie żyje. :/
...Walet - koledze jjaworskyy chodzi o to byś po prostu podrobił podpis dziadka i z tak sfałszowaną umowę kupna sprzedaży z widniejącą na niej datą wsteczną udał się do wydziału komunikacji zarejestrować na siebie motocykl :-? Zastanów się ile lat miałeś jak dziadek żył - trzy, pięć, dwadzieścia? Drugie pytanie czy w przypadku wpadki liczysz się z konsekwencjami? A możesz się naprawdę zdziwić na kogo trafisz w urzędzie :P

...osobiście odradzam taką kombinację, jeżeli masz komplet dokumentów do motocykla to w tej sytuacji proponowałbym ustalić kto nabył spadek po zmarłych dziadkach i z nim/nimi uregulował raz na zawsze kwestię przeniesienia prawa własności wsk i legalnie ją zarejestrował - sam tak zrobiłem dokładnie w sytuacji jaką Ty masz obecnie, trwało to trochę ale teraz motocykl jest mój i tylko mój i śpię spokojnie ;-)

Awatar użytkownika
jjaworskyy
Posty: 2045
Rejestracja: 2011-09-25, 20:51
GG: 0
Moje maszyny: M06B3
KoBuz
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: jjaworskyy » 2017-07-19, 09:29

Ja miałem przypadek taki ze w kobuzie miałem ciągłość umowów, i okazało się ze pierwsza umowa była dbrym kserem i pani nie chciała przyjac. Umowa była z przed 10 lat a sprzedajacy miał około 90 lat więc nie trudno policzyć ze musialby mieć 100 lat. Logiczne ze raczej nie żył. Powiedziałem babie wprost ze przepisze umowę i wrócę, powiedziała ze jej to nie obchodzi i tyle. Ja nikogo do niczego nie namawiam,mowie jaka jest możliwość

Awatar użytkownika
Walet
Posty: 131
Rejestracja: 2015-10-14, 20:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 "77
Lokalizacja: Staniszcze Wielkie
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Walet » 2017-07-19, 18:55

czankete pisze:
2017-07-19, 08:54

...osobiście odradzam taką kombinację, jeżeli masz komplet dokumentów do motocykla to w tej sytuacji proponowałbym ustalić kto nabył spadek po zmarłych dziadkach i z nim/nimi uregulował raz na zawsze kwestię przeniesienia prawa własności wsk i legalnie ją zarejestrował - sam tak zrobiłem dokładnie w sytuacji jaką Ty masz obecnie, trwało to trochę ale teraz motocykl jest mój i tylko mój i śpię spokojnie ;-)
Z tym podrabianiem to wolę sobie darowac. Wiadomo jak to jest, czasami w urzedzie siedzi osoba której to koło du... lata a jak znowu sie jakiś służbista trafi to jeszcze sobie bigosu narobie. :P
Wypytałem rodziców, w testamencie było napisane że dziadek przekazuje dzieciom dom, nic jednak nie było w nim wspomniane o motorze. W sądzie reszta rodzeństwa "zrzekła się" praw do domu, tym samym dom przeszedł na Ojca. Czyli skoro teraz na Ojca przeszedł dom wraz z wszystkimi zabudowaniami gospodarczymi, to czy motor też pod to "podchodzi" (bo teoretycznie sie w tych zabudowaniach znajduje) ? :lol:

Awatar użytkownika
jjaworskyy
Posty: 2045
Rejestracja: 2011-09-25, 20:51
GG: 0
Moje maszyny: M06B3
KoBuz
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: jjaworskyy » 2017-07-19, 20:15

Walet pisze:
2017-07-19, 18:55
czankete pisze:
2017-07-19, 08:54

...osobiście odradzam taką kombinację, jeżeli masz komplet dokumentów do motocykla to w tej sytuacji proponowałbym ustalić kto nabył spadek po zmarłych dziadkach i z nim/nimi uregulował raz na zawsze kwestię przeniesienia prawa własności wsk i legalnie ją zarejestrował - sam tak zrobiłem dokładnie w sytuacji jaką Ty masz obecnie, trwało to trochę ale teraz motocykl jest mój i tylko mój i śpię spokojnie ;-)
Z tym podrabianiem to wolę sobie darowac. Wiadomo
jak to jest, czasami w urzedzie siedzi osoba której to koło du... lata a jak znowu sie jakiś służbista trafi to jeszcze sobie bigosu narobie. :P
Wypytałem rodziców, w testamencie było napisane że dziadek przekazuje dzieciom dom, nic jednak nie było w nim wspomniane o motorze. W sądzie reszta rodzeństwa "zrzekła się" praw do domu, tym samym dom przeszedł na Ojca. Czyli skoro teraz na Ojca przeszedł dom wraz z wszystkimi zabudowaniami gospodarczymi, to czy motor też pod to "podchodzi" (bo teoretycznie sie w tych zabudowaniach znajduje) ? :lol:
Prawa nie skończyłem ale wydaje mi się ze na tatę przeszło wszystko, nawet gdyby dziadek umarł zostawiając długi to również tata by je przejął razem z reszta. Niech tata weźmie wyrok sądu czy jak się to nazywa, dowód rejestracyjny, polisę OC i pójdzie do wydziału komunikacji

Awatar użytkownika
czankete
Posty: 1297
Rejestracja: 2013-09-26, 10:08
GG: 0
Moje maszyny: WSK, WFM, SHL i inne
Lokalizacja: Köpingebro - Sweden
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: czankete » 2017-07-19, 21:19

Walet pisze:
2017-07-19, 18:55
Wypytałem rodziców, w testamencie było napisane że dziadek przekazuje dzieciom dom, nic jednak nie było w nim wspomniane o motorze. W sądzie reszta rodzeństwa "zrzekła się" praw do domu, tym samym dom przeszedł na Ojca. Czyli skoro teraz na Ojca przeszedł dom wraz z wszystkimi zabudowaniami gospodarczymi, to czy motor też pod to "podchodzi" (bo teoretycznie sie w tych zabudowaniach znajduje) ? :lol:
...trochę uogólniłeś z tym przekazaniem dzieciom domu i sądzę, że zapis ten dotyczy także znajdującym się pod nim gruntem i innymi dobrodziejstwami inwentarza :-D ...zatem jeżeli jest tak, że wraz z tym czego w całości zrzekli się pozostali spadkobiercy cała masa spadkowa po zmarłym dziadku należy do Twojego ojca to on jest teraz prawowitym właścicielem motocykla - znaczy się problem masz rozwiązany ;-)

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Texas Ranger » 2017-07-19, 21:43

Motocykl się pod to nie łapie.
Jeśli nie znajdziesz jakiegoś papieru o darowiźnie, albo sprzedaży komuś z rodziny, to pozostaje Ci ponownie sprawa spadkowa, albo rejestracja na zabytek.

Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 1883
Rejestracja: 2016-07-30, 07:00
GG: 0
Moje maszyny: WSK Kos
WSK Z2
WSK L
Komar Sport
Komar 2350
Motorynia
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Kosa » 2017-07-19, 21:55

Do rejestracji na zabytek potrzebna jest umowa K-S a kolega jej nie ma i kombinować chyba nie zamierza, czyli sprawa spadkowa pozostaje...

Awatar użytkownika
Walet
Posty: 131
Rejestracja: 2015-10-14, 20:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 "77
Lokalizacja: Staniszcze Wielkie
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Walet » 2017-07-19, 21:59

Texas Ranger pisze:
2017-07-19, 21:43
Motocykl się pod to nie łapie.
Jeśli nie znajdziesz jakiegoś papieru o darowiźnie, albo sprzedaży komuś z rodziny, to pozostaje Ci ponownie sprawa spadkowa, albo rejestracja na zabytek.
Człowiek czyta z bananem na ustach a tu Texas pisze. xd :P
Dokumentu o darowiźnie ani o sprzedaży motocykla komus w rodzinie nie ma. Motor do samego końca należał do dziadka. W takim razie do sądu powinienem sie zgłoscić ja ze sprawą aby motocykl został mi przekazany? I znowu całe rodzeństwo Ojca po kolei bedzie sie musiało zrzekac własnosci do niego i dopiero wtedy motor przejdzie na mnie ? :o

Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 1883
Rejestracja: 2016-07-30, 07:00
GG: 0
Moje maszyny: WSK Kos
WSK Z2
WSK L
Komar Sport
Komar 2350
Motorynia
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Kosa » 2017-07-19, 22:22

Jeżeli nie chcesz robić jak radzi jjaworsky to raczej tak...

halcik
Posty: 2232
Rejestracja: 2015-11-30, 09:25
GG: 0
Moje maszyny: WSK KOS 85 i inne
MZ ES 250/2 i inne
WFM OSA M52 i M50
Lokalizacja: Kutno
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: halcik » 2017-07-19, 22:35

Z tego co kiedyś miałem styczność z takim tematem to oprócz dzieci dziadka wchodziło też kolejne pokolenie. Ale to może jak ze wszystkim w Polsce, co sąd to obyczaj.

nadamus
Posty: 156
Rejestracja: 2015-06-04, 14:16
GG: 0
Moje maszyny: wsk1970
Lokalizacja: białystok
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: nadamus » 2017-07-19, 22:40

następne pokolenie wchodzi w rachubę tylko w przypadku braku bezpośrednich wstępnych (czyli dzieci dziadka- wujkowie i ciotki) już nie żyją. ale i tak wsk jako mienie ruchome podlega prawu spadkowemu i wszyscy uprawnieni muszą dokonać zrzeczenia praw do niej przed sądem (bo nie wiadomo gdzie stała i u kogo)

Awatar użytkownika
Walet
Posty: 131
Rejestracja: 2015-10-14, 20:19
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 "77
Lokalizacja: Staniszcze Wielkie
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Walet » 2017-07-19, 22:49

nadamus pisze:
2017-07-19, 22:40
następne pokolenie wchodzi w rachubę tylko w przypadku braku bezpośrednich wstępnych (czyli dzieci dziadka- wujkowie i ciotki) już nie żyją. ale i tak wsk jako mienie ruchome podlega prawu spadkowemu i wszyscy uprawnieni muszą dokonać zrzeczenia praw do niej przed sądem (bo nie wiadomo gdzie stała i u kogo)
Czyli w tym wypadku to ja powinienem wystąpić do Sądu o przekazanie motocykla na moja osobę, Sąd zaś wezwie dzieci dziadka *7 osób) i oni po kolei beda sie musieli zrzekać prawa do motocykla, po czym sąd przyzna mi pełne prawa do niego. Dobrze to widzę ?

nadamus
Posty: 156
Rejestracja: 2015-06-04, 14:16
GG: 0
Moje maszyny: wsk1970
Lokalizacja: białystok
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: nadamus » 2017-07-19, 23:15

możesz tak zrobić. ale lepiej bedzie jak zrobi to ojciec bo wtedy jest to proste prawo spadkowe- lepiej udaj się do adwokata który zajmuje sie spadkami i on wszystko wytłumaczy lepiej.

Texas Ranger
Posty: 1444
Rejestracja: 2014-06-30, 12:40
GG: 0
Moje maszyny: szukam WSK Lelek
Lokalizacja: Chrzęsne
Kontaktowanie:

Re: Przerejestrowywanie WSK-i

Post autor: Texas Ranger » 2017-07-20, 08:29

...albo sprzedaj ją komuś i odkup i będziesz miał umowę żeby rejestrować na zabytek.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości