Rejestracja na unikat

Odpowiedz
Awatar użytkownika
marian6666
Posty: 120
Rejestracja: 2010-02-17, 14:16
GG: 0
Moje maszyny: WSK m06 b1 '69
WSK m06 b3 '74
Dżawa mustang
Lokalizacja: okolice Łukowa/Warszawa
Kontaktowanie:

Rejestracja na unikat

Post autor: marian6666 » 2011-09-06, 12:26

Witam! Byłem dziś w starostwie ws. mojej WSK. Sytuacja ogólnie wygląda tak,że dowód zgubiony, tablicy brak (zachował się tylko nr na błotniku - jeszcze w formie XX 0000), umowa spisana z pierwszym (i ostatnim) właścicielem a mną. Moto zostało przez niego wyrejestrowane jeszcze za komuny, w urzędzie gminy, dopiero potem dokumentacje przejął powiat. Uderzyłem tydzień temu do WK z prośbą o odnalezienie dowodu w archiwum. Dzis byłem ponownie sprawdzić jak syt wygląda i okazało się ze nic takiego nie figuruje w ich bazie, nawet papierowej... Naczelnik poradziła mi ze muszę udać się do rzeczoznawcy który wystawi poświadczenie że mój motocykl unikat i wtedy oni go zarejestrują. Śmignąłem szybko do ww Pana który w miły sposób wyjaśnił mi na czym to polega - przyjeżdżam, on robi kilka zdjęć, płacę 250zł(!) i za 3 dni mam decyzję do odebrania. Padło również pytanie o kompletność motocykla, jednak myślę że nie będzie problemów.

Nurtuje mnie jednak pytanie dlaczego to aż tyle kosztuje.. w necie pojawiają sie opinie ze taka operacja to ko 180-200pln, do tego żadnych zdjęć tylko opinia w formie tekstu. Mój rzeczoznawca natomiast stwierdził ze będzie robił zdjęcia itd. Mam znajomych którzy rejestrowali na zabytek i wtedy wypełniali białą kartę, gdzie są specjalne miejsca na zdjęcia. nie wiem czy w przypadku rejestracji na unikat jest tak samo. ktoś ma może doświadczenia w tej materii?? Bardzo prosiłbym o jakieś zdjęcia takiej opinii rzeczoznawcy:) Pozdrawiam:)
Tam skąd jestem najpiekniejszy las,dziewczyny w sukienkach najładniejsze! .

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Savier » 2011-09-06, 14:59

Mam identyczną sytuacje jak Ty, kropka w kropkę. Mój motorek został wyrejestrowany w 1995 i dostałem odpowiedź (od cioci) "nie da sie zarejestrować wyrejestrowanych pojazdów". Także czekam na rozwój tego tematu :).

Awatar użytkownika
Adi_CK
Posty: 77
Rejestracja: 2009-06-15, 22:59
GG: 8179492
Moje maszyny: Wueska
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Adi_CK » 2011-09-06, 16:27

marian6666

Co prawda nie korzystałem jeszcze z usług rzeczoznawcy, ale takie ceny to norma. Najniższa, jaką udało mi się "wynegocjować" to 150 zł (plus dojazd :roll: ). Dzwoniłem do innego i powiedział mi, że cena za taką opinię to 150 - 250 zł, czyli opłaty mniej więcej są na jednakowym poziomie. I zdjęcia zawsze robią - czy to unikat czy zabytek. Biała karta też jest tylko przy zabytku.

U mnie też była standardowa odpowiedź: "Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji", ale wiele osób zarejestrowało swoje pojazdy, więc nie ma się czym martwić.

Johnny
Posty: 634
Rejestracja: 2011-05-26, 17:46
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 B1
WSK 125 B3
WSK 125 B3 Bąk
JAWA TS 350
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Johnny » 2011-09-06, 16:37

Ludzie - za każdym razem to samo. Ludzie rejestrują więc jakoś to będzie :!: A może sytuacja prawna każdego pojazdu jest ciut inna co powoduje, że jedne pomimo tego, że są wyrejestrowane, są rejestrowane a inne nie ;) Właśnie odbyłem dłuższą rozmowę na ten temat ze Starym - konkluzja jest prosta: to nie są oczywiste sprawy żeby formułować jakieś generalne wnioski.

Awatar użytkownika
Savier
Administrator
Posty: 6351
Rejestracja: 2010-05-20, 18:47
GG: 0
Moje maszyny: Lelek '76
M21W2 '76
Gil spec. '75
Lokalizacja: Działdowo/Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Savier » 2011-09-06, 17:00

Mam 15 lat i nie myślę jeszcze poważnie nad rejestracją mojej B3. Jeżeli jednak będę działał coś w tej kwestii, to dam tutaj znać.

Awatar użytkownika
Adi_CK
Posty: 77
Rejestracja: 2009-06-15, 22:59
GG: 8179492
Moje maszyny: Wueska
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Adi_CK » 2011-09-06, 17:15

Johnny pisze:jedne pomimo tego, że są wyrejestrowane, są rejestrowane a inne nie ;) .
Mógłbyś rozwinąć? Jakie czynniki na to wpływają?

termin21

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: termin21 » 2011-09-06, 17:24

Pojazdy wyrejestrowane do 95roku, normalnie można rejestrować na białe blachy bez żadnych spin. W szczegóły w sieci nie będze wchodził.Troche pomyśleć a napewno dacie rade;)
Jeśli nie ma zupełnie żadnych ,a żadnych dokumentów też sie da(łatwiej na żółte)

Czasem jak ma sie kawałek faktury i nieczytelny dowód bez umów kupna -sprzedaży,łatwiej rejestrowac od zera(jakby bez papierów)niż sie kręcić z takimi szczatkami papierów po urzedzie.

Johnny
Posty: 634
Rejestracja: 2011-05-26, 17:46
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 B1
WSK 125 B3
WSK 125 B3 Bąk
JAWA TS 350
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Johnny » 2011-09-06, 17:27

Jeżeli w papierach jest wpis że wyrejestrowany jest z powodu złomowania to KONIEC. Jeżeli jest wyrejestrowany z innego powodu to jest nadzieja. Oczywiście jest jeszcze magia roku 1997 .... jeżeli wyrejestrowanie nastąpiło po tej dacie to chyba już też nie można .... ktoś już o tym pisał dokładnie na forum podając podstawę prawną więc proszę poszukać dokładnie :)

Termin to nie sztuka zarejestrować moto na umowy pisane na kolanie. Sztuka to zarejestrować pojazd na podstawie posiadanych dokumentów z literą prawa :!:

Awatar użytkownika
Adi_CK
Posty: 77
Rejestracja: 2009-06-15, 22:59
GG: 8179492
Moje maszyny: Wueska
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Adi_CK » 2011-09-06, 17:40

Johnny pisze:Jeżeli w papierach jest wpis że wyrejestrowany jest z powodu złomowania to KONIEC. Jeżeli jest wyrejestrowany z innego powodu to jest nadzieja. Oczywiście jest jeszcze magia roku 1997 .... jeżeli wyrejestrowanie nastąpiło po tej dacie to chyba już też nie można
Aha, nie spotkałem się z takim wpisem. A przypadkiem "wyrejestrowany z powodu złomowania" to nie wbijali wtedy, jak się przyniosło ze złomowiska papier, że pojazd zezłomowany i chcemy wyrejestrować? Takie rzeczy tylko po 1998 r., bo wtedy, żeby wyrejestrować można była tylko zezłomować (ewentualnie sprzedać). Przed 1998 r. można była wyrejestrować ot tak, po prostu. Bez złomowania i sprzedawania, co było moim zdaniem o wiele wygodniejszym i bardziej rozsądnym rozwiązaniem.
termin21 pisze:Pojazdy wyrejestrowane do 95roku, normalnie można rejestrować na białe blachy bez żadnych spin.
Ustawa. Podaj ustawę.
termin21 pisze: Czasem jak ma sie kawałek faktury i nieczytelny dowód bez umów kupna -sprzedaży,łatwiej rejestrowac od zera(jakby bez papierów).
Od czego wtedy zacząć i co po kolei robić? Nie mając absolutnie ŻADNYCH papierów zarejestrowałeś moto?

Johnny
Posty: 634
Rejestracja: 2011-05-26, 17:46
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 B1
WSK 125 B3
WSK 125 B3 Bąk
JAWA TS 350
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Johnny » 2011-09-06, 17:47

Kiedyś mogłeś pojazd wyrejestrować podając jakikolwiek powód. Mój został wyrejestrowany z powodu zużycia pod koniec lat 80. Ponieważ coś zużytego można naprawić - nie było problemu z rejestracją. Ale właściciel mógł wtedy podać, że powodem wyrejestrowania jest wywiezienie na złom i taka adnotacja zostałaby umieszczona w papierach uniemożliwiając rejestrację. Jaja z wyrejestrowaniem zaczęły się chyba właśnie po 98 roku i teraz trzeba mieć kwit ze złomu.

Awatar użytkownika
Adi_CK
Posty: 77
Rejestracja: 2009-06-15, 22:59
GG: 8179492
Moje maszyny: Wueska
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Adi_CK » 2011-09-06, 18:00

Johnny pisze:Kiedyś mogłeś pojazd wyrejestrować podając jakikolwiek powód. Mój został wyrejestrowany z powodu zużycia pod koniec lat 80. Ponieważ coś zużytego można naprawić - nie było problemu z rejestracją. Ale właściciel mógł wtedy podać, że powodem wyrejestrowania jest wywiezienie na złom i taka adnotacja zostałaby umieszczona w papierach uniemożliwiając rejestrację. Jaja z wyrejestrowaniem zaczęły się chyba właśnie po 98 roku i teraz trzeba mieć kwit ze złomu.
I miałeś wpisane w dowód: "wyrejestrowany z powodu zużycia"? Ja na dwóch dowodach rej. mam tylko "wycofany z ruchu przez urząd komunikacji w ..." i data.

hartman

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: hartman » 2011-09-06, 19:53

Johnny pisze:Jeżeli w papierach jest wpis że wyrejestrowany jest z powodu złomowania to KONIEC.
Zależy w którym urzędzie.Ja swoją 125 zarejestrowałem bez problemu mimo ,że taka adnotacja widniała w dowodzie.

Johnny
Posty: 634
Rejestracja: 2011-05-26, 17:46
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125 B1
WSK 125 B3
WSK 125 B3 Bąk
JAWA TS 350
Lokalizacja: Gliwice
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Johnny » 2011-09-06, 20:16

Adi_CK pisze:
I miałeś wpisane w dowód: "wyrejestrowany z powodu zużycia"? Ja na dwóch dowodach rej. mam tylko "wycofany z ruchu przez urząd komunikacji w ..." i data.
W ogóle dowodu nie miałem. W papierowym rejestrze w WK była taka adnotacja. Zresztą to był rok 1999. Dopiero co Starostwa powstały na nowo. WK pustki były. Jak sięgam pamięcią jak to wyglądało wtedy, a jak to wygląda dziś to przepaść po prostu. Myślę, że teraz by się tego nie udało tak sprawnie załatwić jak wtedy :(

Awatar użytkownika
AudioBas
Administrator
Posty: 4117
Rejestracja: 2011-03-15, 19:07
GG: 3615115
Moje maszyny: www.WSK.AudioBas.pl
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: AudioBas » 2011-09-08, 23:28

Da się!

Obrazek
Obrazek

Wpis, że skreślony z ewidencji.
W moim urzędzie nie dało rady nic załatwić, ale w innym tak:
Obrazek

Pisałem już o tym,....
Profesjonalne zapłony CDI WSK i nie tylko... KLIKNIJ :super:
Uważaj na podróby! ---> ZOBACZ

marcinsud
Posty: 26
Rejestracja: 2010-03-13, 15:56
GG: 0
Moje maszyny: '73 M21W2
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: marcinsud » 2011-09-14, 18:12

Na moim dowodzie jest napisane kasacja 95.12.14 i pani w urzędzie nic nie mówiła o powodach wyrejestrowania, powiedziała tylko, że jeśli wyrejestrowany przed którymś tam miesiącem 98 to można spokojnie rejestrować, bo przepisy nie działają wstecz. Właśnie w tym 98 roku wszedł przepis, że wyrejestrowane pojazdy podlegają złomowaniu.

Ha nawet mam wszystkie karteczki opłaty podatku drogowego. Za wsk 175 wołali 11 tys. złotych (oczywiście starych) w 1990 :D

Awatar użytkownika
Adi_CK
Posty: 77
Rejestracja: 2009-06-15, 22:59
GG: 8179492
Moje maszyny: Wueska
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: Adi_CK » 2011-09-14, 18:21

marcinsud pisze:Właśnie w tym 98 roku wszedł przepis, że wyrejestrowane pojazdy podlegają złomowaniu.
Dokładnie - ustawa została uchwalona 20 czerwca 1997 r., a zaczęła obowiązywać od 1.01.1998 r.


marcinsud pisze:Na moim dowodzie jest napisane kasacja 95.12.14 i pani w urzędzie nic nie mówiła o powodach wyrejestrowania, powiedziała tylko, że jeśli wyrejestrowany przed którymś tam miesiącem 98 to można spokojnie rejestrować, bo przepisy nie działają wstecz.
Szkoda, że nie wszędzie i nie wszyscy urzędnicy są w stanie to zrozumieć. :faint:

marcinsud
Posty: 26
Rejestracja: 2010-03-13, 15:56
GG: 0
Moje maszyny: '73 M21W2
Lokalizacja: Leszno
Kontaktowanie:

Re: Rejestracja na unikat

Post autor: marcinsud » 2011-09-14, 18:27

Bo prawo powinno być prawem, a urzędnicy powinni zrozumieć, że nie są od interpretowania tylko do robienia tego za co im płacimy. Niestety prawo jednoznaczne nie jest, a urzędnicy myślą że są dla tam dla władzy nie dla ludzi i tak jest jak jest.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości