Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Artykuły i poradniki dodawane przez użytkowników
Kermit

Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: Kermit » 2012-02-16, 23:21

Artykuł znaleziony na tej stronie -- http://www.streetboys.pun.pl/viewtopic.php?pid=54

KS : ,,Witam wszystkich:) 7 listopada mam egzamin praktyczny. Moto stoi i wiernie czeka w garazu. Osobiscie znam to uczucie " niemocy sprawdzenia motocykla:(...."
Jestem prawnikiem. Wydaje mi sie ze moge zabrac głos na temat " jezdzenia bez prawa jazdy".
Juz na wstępie przedstawie zasadniczą teze : POD ZADNYM POZOREM NIE JEZDZI MOTOCYKLEM BEZ UPRAWNIEN!!!
Po pierwsze racje maja Ci którzy przytaczaja art. 94 ustawy Kodeks wykroczeń z dnia 20 maja 1971 r. (Dz. U. 1971, Nr 12, poz. 114). „Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny”. Wysokość grzywny wynosi 300 zł jezeli masz prawo jazdy B, 500 zl gdy go nie posiadasz.
Ale to jedna strona medalu. Musisz bowiem jezdzic absolutnie zgodnie z przepisami kodeksu drogowego. A jest to niezwykle trudne w praktyce. Wystarczy niezachowanie szczególnej ostrożności itp.
Jezeli łamiesz przepisy np. jedziesz 110kmh przez miasto, przekraczasz linie ciągłą, wyprzedzasz na trzeciego, uciekasz przed policją to zaczyna sie robic bardzo nieciekawie. Zapomnij wtedy o tym ze grozi Tobie tylko 300/500 zl mandatu. Stajesz sie przestępcą!!! Wystarczy przytoczyc art. 160 Kodeksu karnego (Dz.U.97.88.553):
" § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego."
Jezeli wiec stworzysz takie niebezpieczenstwo i nic sie nikomu NIE STANIE to...i tak zaczynasz miec poważne kłopoty!!! i mozesz przy upartym prokuratorze trafic do więzienia a dodatkowo grozi Tobie placenie renty na cale zycie(Przykład: uderzasz lekko w bok samochodu, z tyłu siedzi małe dziecko, nie ma obrazen fizycznych ale zaczyna panicznie boc sie srodków komunikacji).
A co sie dzieje w przypadku gdy są ofiary, kalectwo. UUUUUU zapomni wtedy o swoim dotychczasowym zyciu. Przytaczam art. 177 Kodeksu karnego:
" § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek."
Jadąc bez prawka masz w takiej sytuacji w 99,99999% przegrana sprawe. Twoja jazda jest postrzegana jako lekkomyslność (czyli druga strona nieumyslności). Co Tobie wtedy grozi?
Po pierwsze kara pozbawienia wolności do lat 3, a gdy jest ofiara do lat 8. To nie koniec!. Ponadto ponosisz odpowiedzialność deliktową według prawa cywilnego. Co to oznacza? Z powództwo adhezyjnego (czyli jeszcze podczas procesu karnego) lub z powództwa cywilnego mozesz dostac wyrok, który nakaże zapłacic Tobie jednorazową sume pienięzne (w praktyce nawet kilkaset tysiący złotych dla pokrzywdzonego, poszkodowanego lub rodziny ofiary) lub bedziesz płacił rente ww osobom do konca zycia. Kiedy masz prawo jazdy chroni Ciebie OC. Jak jezdzisz bez prawko to odpowiadasz całym swoim majątkiem!!!!!

P.S. Pozdrawiam wszystkich macho, którzy tak bardzo sa dumni z jezdzenia bez prawka. Z całego serca zapraszam na sale sądową. DOBRY PRAWNIK WYCISNIE Z WAS KASE JAK Z CYTRYNY:):)Nie bedziecie mieli nawet na paliwo do...a zresztą motor też komornik ODBIERZE:) Przeciez to Wasza "przemyslana" decyzja.

P.P.S. Gratuluje pokory pozostalym:)

P.P.P.S Ignorantia iuris nocet!!! Radze to sobie dobrze zapamietac:)

Tutaj znajomy prawnik podaje odpowiednie paragrafy.

A dla dzieciaków, które ukończyły 17-rok życia i mimo to mają ochotę na takie kombinację zacytuje dwa artykuły z kodeksu karnego do głębszego przemyślenia w zaciszu domu...

Art. 272. Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu,

podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 273. Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Warto wiec przemyslec aby staruszkom biedy rowniez nie napytac. "

Awatar użytkownika
konter
Posty: 154
Rejestracja: 2009-06-19, 03:07
GG: 1155228
Moje maszyny: B1 '69
B3 '77
Lokalizacja: Węgrów, Piastów
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: konter » 2012-02-17, 15:54

I właśnie namówiłeś mnie, że jak już zacznę jeździć kiedyś motorami, to zrobię te prawo jazdy ;)
moja M06B1 obecnie i przed remontem

Awatar użytkownika
rafalgb
Posty: 479
Rejestracja: 2011-02-16, 05:20
GG: 6822956
Moje maszyny: wsk175
wsk125
junak m10
XTZ 750
Lokalizacja: 64-980 trzcianka
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: rafalgb » 2012-02-17, 17:58

Mnie nie dotyczy ja mam immunitet :)
WSK 175 CDI POWER
Wysłane z mojego Laptopa :)

syreniarz
Posty: 29
Rejestracja: 2009-03-22, 16:42
GG: 0
Moje maszyny: wfm, wsk b1, łobuz, schwalbe
Lokalizacja: Nowa Huta
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: syreniarz » 2012-02-17, 19:11

tak jest w teorii, jak jest w praktyce większość wie. Prawo jest po to, żeby nas temperować. I słusznie. Chociaż ja prawko zrobiłem, żeby w końcu móc spokojnie jeździć, bez konieczności nagłej ucieczki.

Awatar użytkownika
AudioBas
Administrator
Posty: 4115
Rejestracja: 2011-03-15, 19:07
GG: 3615115
Moje maszyny: www.WSK.AudioBas.pl
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: AudioBas » 2012-02-18, 00:07

Ucieczka ucieczką...
Gorzej jak jakiś dzwon...
Profesjonalne zapłony CDI WSK i nie tylko... KLIKNIJ :super:
Uważaj na podróby! ---> ZOBACZ

Junak
Posty: 313
Rejestracja: 2009-06-29, 13:13
GG: 1339321
Lokalizacja: Łańcut
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: Junak » 2012-02-19, 14:33

Co może policja zrobić jak złapie kogoś po raz drugi na motorze bez prawka ? (bez żadnej kolizji,wypadku itp tylko np. przy rutynowej kontroli )
Kupie części do Hondy CB 500 FOUR z lat 70 lub całą Honde !!! rafal.junak@gmail.com

Awatar użytkownika
jarek
Posty: 305
Rejestracja: 2007-01-07, 20:05
GG: 7482920
Moje maszyny: WSK M06-64
Lokalizacja: Oława/Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: jarek » 2012-02-19, 15:48

Moto idzie na lawetę a tobie piszą skierowanie do sądu i sąd rozstrzyga jak ukarać takiego pasjonata motoryzacji ;D, ewentualnie kolejny mandacik ;-)

SHLnik
Posty: 198
Rejestracja: 2010-07-25, 15:35
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: SHLnik » 2012-02-19, 19:17

jarek pisze:Moto idzie na lawetę a tobie piszą skierowanie do sądu i sąd rozstrzyga jak ukarać takiego pasjonata motoryzacji ;D, ewentualnie kolejny mandacik ;-)
Już bez przesady chyba że bez OC lub osobnik na %.Za brak przeglądu zabierają dowód wydają kwita że trza zrobić w ciągu 7 dni.A jak bez prawka to znowu mandat.

Awatar użytkownika
rafalgb
Posty: 479
Rejestracja: 2011-02-16, 05:20
GG: 6822956
Moje maszyny: wsk175
wsk125
junak m10
XTZ 750
Lokalizacja: 64-980 trzcianka
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: rafalgb » 2012-02-19, 19:28

jarek pisze:Moto idzie na lawetę a tobie piszą skierowanie do sądu i sąd rozstrzyga jak ukarać takiego pasjonata motoryzacji ;D, ewentualnie kolejny mandacik ;-)
Jesli moto ma wszystkie ważne papiery tz przegląd oc. tylko kierowca nie ma uprawnień to ma prawo do załatwienia kierowcy albo go po pchnie w bezpieczne miejsce i zaparkuje. Po prostu nie może kontynuować jazdy. ale jak POlicjanci znikną z oka zrobi co będzie chciał. w kieszeni będzie miał juz mandat w wysokości około 500pln. za prowadzenie pojazdu bez uprawnień.
WSK 175 CDI POWER
Wysłane z mojego Laptopa :)

Awatar użytkownika
jarek
Posty: 305
Rejestracja: 2007-01-07, 20:05
GG: 7482920
Moje maszyny: WSK M06-64
Lokalizacja: Oława/Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: jarek » 2012-02-19, 19:30

Jak nie masz prawka to auto/motor na lawetę chyba że jakiś porządny policjant to wtedy musisz poszukać osoby co ma prawko i to jej przekazywany jest pojazd co jest kwitowane u policjanta, osobie bez prawka wygłaszana jest regułka że ma zakaz dalszego poruszania się pojazdem. Jeśli władza się wku... nie konieczne musi wystawiać mandatu może skierować sprawę do sądu o rozstrzygnięcie tego problemu. Wiadomo, że jak skieruje sprawę do sądu to też sam będzie musiał pojawić się na rozprawie bądź pisać notatkę służbową, dlatego w większości sprawa kończy się mandatowo, jednak jeśli nie znajdziesz nikogo kto by mógł przyjechać po pojazd to laweta no chyba, że stoi w miejscu do tego dozwolonym.

Awatar użytkownika
AudioBas
Administrator
Posty: 4115
Rejestracja: 2011-03-15, 19:07
GG: 3615115
Moje maszyny: www.WSK.AudioBas.pl
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: AudioBas » 2012-02-19, 22:25

jarek pisze:Jak nie masz prawka to auto/motor na lawetę chyba że jakiś porządny policjant to wtedy musisz poszukać osoby co ma prawko i to jej przekazywany jest pojazd co jest kwitowane u policjanta, osobie bez prawka wygłaszana jest regułka że ma zakaz dalszego poruszania się pojazdem. Jeśli władza się wku... nie konieczne musi wystawiać mandatu może skierować sprawę do sądu o rozstrzygnięcie tego problemu. Wiadomo, że jak skieruje sprawę do sądu to też sam będzie musiał pojawić się na rozprawie bądź pisać notatkę służbową, dlatego w większości sprawa kończy się mandatowo, jednak jeśli nie znajdziesz nikogo kto by mógł przyjechać po pojazd to laweta no chyba, że stoi w miejscu do tego dozwolonym.
I mogą zablokować Ci możliwość wyrobienia prawka :P
Profesjonalne zapłony CDI WSK i nie tylko... KLIKNIJ :super:
Uważaj na podróby! ---> ZOBACZ

Kamko94
Posty: 232
Rejestracja: 2011-05-19, 21:20
Moje maszyny: WSK M06B3 1985
Lokalizacja: Wola Wielka
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: Kamko94 » 2012-02-19, 22:32

I mogą zablokować Ci możliwość wyrobienia prawka

Mogą co najwyżej przenieść o 2 lata możliwość zrobienia.

Awatar użytkownika
Daniel22
Posty: 232
Rejestracja: 2010-09-21, 17:43
GG: 6183789
Moje maszyny: WSK 125/1983
Lokalizacja: Puławy
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: Daniel22 » 2012-02-20, 13:29

W przypadku braku kategorii jest mandat 200 czy 300 zł?

SHLnik
Posty: 198
Rejestracja: 2010-07-25, 15:35
GG: 0
Moje maszyny: WSK 125
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: SHLnik » 2012-02-20, 14:41

Za brak kategorii A a jak masz na B 300zł.Jak nie masz wogóle 500zł.

Awatar użytkownika
AudioBas
Administrator
Posty: 4115
Rejestracja: 2011-03-15, 19:07
GG: 3615115
Moje maszyny: www.WSK.AudioBas.pl
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: AudioBas » 2012-02-20, 18:02

Wszystko jest fajne do czasu wypadku...
A nie daj Boże zabij kogoś... Nawet jakiegoś pijaka idącego środkiem drogi...

Nie warto koledzy śmigać bez prawka, nie warto...
Profesjonalne zapłony CDI WSK i nie tylko... KLIKNIJ :super:
Uważaj na podróby! ---> ZOBACZ

abaddon666ave
Posty: 90
Rejestracja: 2011-07-14, 18:18
GG: 35012995
Moje maszyny: Komar 232 65
Romet ogar 200 87
WSK 175 72
WSK 175 75
Lokalizacja: Kończyce Małe
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: abaddon666ave » 2012-02-20, 23:23

A co mi grozi jeśli i ja niemam prawa jazdy, ani motor niema dokumentów

Awatar użytkownika
mIcHaL_027
Posty: 188
Rejestracja: 2009-09-25, 15:58
GG: 5187115
Moje maszyny: WSK m21w2 175, new edition, 74r.
Lokalizacja: Kamienowola
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: mIcHaL_027 » 2012-02-20, 23:25

Dobrze, że ja już mam prawko. ;-)
Zapraszam moja WSK: viewtopic.php?f=72&t=6776

Awatar użytkownika
bartek582
Posty: 278
Rejestracja: 2012-01-29, 22:35
GG: 0
Moje maszyny: WSK 175 m21w2
Lokalizacja: Barczewo
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: bartek582 » 2012-02-20, 23:39

Brak prawa jazdy przez kierującego w przypadku spowodowania szkody na mieniu czy osobach wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela (jeśli pojazd posiada OC) za szkody płacimy z własnej kieszeni o to upomni się już fundusz ubezpieczeniowy.O tym też warto pamiętać.

adex61

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: adex61 » 2012-02-22, 21:00

Co jeśli nie mam prawka na motor , i na samochód , a by mnie zatrzymali a moto nie ma przeglądu , nie ma OC i ogólnie nie ma dokumentów? Kiedyś mojego kolege zatrzymali SHL'ką , kazali zjechać mu na pierwszą drogę leśną, ściągnąć fajkę ( :lol: ) i spuścić z opon powietrze , i dostał 50 zł mandatu i miał wrócić na piechotę na chate, widać Policjanci nie chcieli robić chłopakowi problemów . Ale kolega nie głupi wozi pompkę w plecaku :mrgreen: i dojechał nie doszedł. Ale jak sie trafi na upierdliwego to i palec w dupie złamie... :x :o

Awatar użytkownika
jakemdural
Posty: 412
Rejestracja: 2011-02-01, 13:23
GG: 0
Moje maszyny: wski wfmki
cezeta komarki
i inne
Lokalizacja: Skierniewice
Kontaktowanie:

Re: Czym grozi jazda bez prawa jazdy. Warto przeczytać!!

Post autor: jakemdural » 2012-03-02, 19:10

abaddon666ave pisze:A co mi grozi jeśli i ja niemam prawa jazdy, ani motor niema dokumentów
Brak prawka jak wyżej , moto na lawetę i na parking policyjny to koszt samego holowania bodajże 250 pln , każda doba na parkingu koło 80 pln , brak oc fundusz ci przedstawi propozycję pod tytułem 2000 pln lub więcej, a ciekawe jak potem moto odbierzesz z parkingu jak na niego kwitów nie masz?

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości